Podlaskie Zrzeszenie
Ludowe Zespoły Sportowe
w Białymstoku

Kalendarz imprez

Czerwiec 2024
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

Rzadowy Program KLUB logo Witaj W Klubie

logo-kz-lzs

II final aktywna wies

W dniach 15-17 września 2023 roku, do Augustowa zjechało ponad 700 osób, aby uczestniczyć w wielu ciekawych konkurencjach sportowych, ale także kulinarnych, w ramach II Finału Centralnego: Ogólnopolskie Igrzyska Aktywna Wieś. Wydarzenie to objęli Honorowym Patronatem Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, Wicepremier Jarosław Kaczyński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Po raz drugi, Krajowe Zrzeszenie LZS wspólnie z wojewódzkimi zrzeszeniami realizowało nowy projekt pod nazwą „Aktywna Wieś” powierzony Ludowym Zespołom Sportowym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Na stadionie, przy II LO w Augustowie pojawili się przedstawiciele wszystkich województw, aby wspólnie bawić się i konkurować ze sobą w ciekawych konkurencjach rekreacyjnych drużynowych: między innymi przejazdów hulajnogą, dojeniu sztucznej krowy, slalomu z taczką i wielu, wielu innych. Ponadto odbył się pokaz sportów ludowych, występy artystyczne, promocja regionów, a w drugiej części dnia pojawiły się stoiska z wyrobami produktów regionalnych: żywności, rzemiosła i rękodzieła.

Wydarzenie to miało na celu popularyzację sportu, rekreacji i turystyki w środowisku wiejskim; zwiększenie zainteresowania społeczności wiejskiej systematycznym uczestnictwem w różnego rodzaju formach aktywności fizycznej; tworzenie atrakcyjnej oferty i systemu imprez sportowo-rekreacyjnych dostępnych dla wszystkich mieszkańców wsi; promowanie wśród mieszkańców wsi aktywnego spędzania czasu wolnego oraz jego walorów prozdrowotnych; aktywizację osób objętych wykluczeniem i marginalizacją społeczną, wzmocnienie wolontariatu stałego; przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym (w tym nadwadze i otyłości) oraz zjawiskom patologii społecznej; patriotyczne wychowanie przez szacunek dla prawa, symboli narodowych i tradycji; współpracę z samorządami terytorialnymi wszystkich szczebli w zakresie kształtowania polityki społecznej, sportowej, kulturalnej i patriotycznej.

„Przez cały rok, pod hasłem „Aktywna Wieś”, na terenie całej Polski odbywają się imprezy towarzyszące, zapowiadające finałowe spotkanie w Augustowie. Festyny te mają za zadanie popularyzować sport, promować zdrowy i aktywny tryb życia, głównie w środowisku wiejskim. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zarówno w życiu młodych osób, jak i starszych. Dlatego w każdym wieku należy się ruszać w miarę swoich możliwości. I co najistotniejsze zawsze lepiej ćwiczy się w grupie, gdyż mamy wtedy możliwość rywalizacji i sprawdzenia swoich postępów. Stąd nasze lokalne działania na terenie 16 województw, a są to imprezy sportowo-rekreacyjne w formie festynów, spartakiad, igrzysk, podczas których wyłoniono najlepsze drużyny na zawody centralne. W ich programie znalazły się różne konkurencje sportowe z przewagą drużynowych. Ich wybór zależał od możliwości infrastruktury sportowej, koncepcji organizatorów oraz tradycji danego regionu. Dodatkowo, w regionach odbywają się konkury wiedzy o regionie, ze szczególnym uwzględnieniem jego historii i tradycji patriotycznych” – tłumaczy Mieczysław Kazimierz Baszko, Prezes Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com