Podlaskie Zrzeszenie
Ludowe Zespoły Sportowe
w Białymstoku

Kalendarz imprez

Czerwiec 2024
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

Rzadowy Program KLUB logo Witaj W Klubie

logo-kz-lzs

Mieczysław Baszko: "Aż 119 klubów sportowych w województwie podlaskim otrzymało łącznie 1 315 000 złotych"

Minister Sportu i Turystyki przyznał na program "KLUB" na rok 2023 dofinansowanie w wys. 79 mln zł. Celem rządowego programu jest wsparcie małych i średnich klubów sportowych, gdzie niejednokrotnie objawiają się sportowe talenty. Projekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio do klubów. O projekcie KLUB rozmawiamy z Prezesem Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysławem Kazimierzem Baszko.

Panie Prezesie, wynika, że Minister Kamil Bortniczuk jest bardzo zadowolony z działań LZSów, jako operatora głównego środków dla klubów. Co Pan na to?

Przepracowaliśmy bardzo wnikliwe ten program i powiem śmiało, że to dzięki naszym specjalistom ten program jest prowadzony modelowo. Są pracownicy dedykowani, którzy kontaktują się z klubami, trenerami, wyjaśniają problemy, odpowiadają na pytania. To też dzięki pracownikom LZSów we wszystkich województwach. A co do środków, to są realne pieniądze, które podniosły jakość pracy dla trenerów i jakość zajęć dla dzieci w klubach. A pamiętajmy, że wielu mistrzów olimpijskich rozpoczynało kariery sportowe od LZS-ów, także mamy ogromny potencjał.

Na co można było przeznaczyć otrzymane pieniądze?

Środki można było przeznaczyć między innymi na wynagrodzenie szkoleniowców, organizację obozów sportowych, zakup sprzętu sportowego. Wsparcie trafiło do małych i średnich klubów, które spełniły kryteria formalne naboru, a wszystko to by nadal rozwijać projekt i docierać do kolejnych środowisk. Te pieniądze, w dużej mierze pozwoliły wielu dzieciom „dotknąć” prawdziwego sportu, wyjazdów na sportowe zawody, mieć do czynienia z profesjonalnymi akcesoriami i wyposażeniem,

Jakie wsparcie zyskały nasze, podlaskie kluby?

W tym roku dofinansowaliśmy prawie 270 tysięcy dzieci i młodzieży oraz 11,5 tysiąca trenerów. W województwie podlaskim aż 119 klubów otrzymało wsparcie łącznie w wysokości 1 315 000 złotych.

Program Klub funkcjonuje od 2016 roku i mówi się, że jest największym systemowym wsparciem, skierowanym do organizacji sportowych z terenu całego kraju, które prowadzą szkolenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

To prawda. Jako LZSy przyczyniamy się do tego, ponieważ na co dzień mamy do czynienia ze sportem i klubami i tak jak mówiłem wcześniej, tu nasi specjaliści bardzo często wychowują nawet mistrzów olimpijskich. Cieszy mnie fakt, że możemy przekazywać środki z programu KLUB, często do klubów powiatowych, niedoinwestowanych, na działanie których trudno pozyskać sponsorów. Daje to realne działania na wyrównanie szans wśród dzieci w całej Polsce z dostępnością do sportu. Co również istotne szansę na otrzymanie dotacji mają kluby prowadzące zajęcia w mało popularnych w skali kraju sportach.

Wystarczyło złożyć odpowiednie dokumenty i dopilnować formalności.

Dofinansowanie z programu KLUB otrzymują nie tylko kluby ze wsi i małych miasteczek, ale także z miast wojewódzkich ze stolicą włącznie, bo ten program jest dla wszystkich, którzy spełniają określone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki kryteria.

A niedawno pojawiła się ważna informacja dla klubów, którym nie udało się otrzymać dofinansowania i trafiły na listę rezerwową.

Tak, aż 360 klubów z Listy Rezerwowej Rządowego Programu „KLUB” – edycja 2023 otrzymała dofinansowanie. Minister Sportu Kamil Bortniczuk zwiększył środki przeznaczone na realizację w 2023 roku Rządowego Programu „KLUB” o kwotę 4 085 000 złotych. Pozwoli to na udzielenie wsparcia dodatkowo dla 360 klubów z tzw. Listy Rezerwowej, na której znalazły się wszystkie stowarzyszenia, których wnioski – złożone do tegorocznej edycji Programu, zostały ocenione pozytywnie. Te pieniądze w większości zostały już wypłacone.

fotoBaszkoKlub